2018 Results
High School Wrestling Tournament in Morgantown, WV

Category Archives:Results

2018 Results


Team Scores

1 Northern Lebanon 254.5
2 East Fairmont Hs 200.5
3 University High School 167.5
4 Western Brown 164.5
5 Keyser 127.5
6 Herbert Hoover 125.0
7 Fairmont Senior High School 123.5
8 Bridgeport 115.0
9 South Harrison 92.0
10 Preston 58.0
11 Hurricane High School 54.5
12 Robert C Byrd 39.0
13 Morgantown 37.0

Brackets

106

1st Place – Geno Casuccio of East Fairmont Hs
2nd Place – Owen Breidegan of Northern Lebanon
3rd Place – A.J. Hurt of Western Brown
4th Place – EJ Guy of Keyser
5th Place – Jonathan Pauley of Herbert Hoover
6th Place – Jordan Dempsey of Herbert Hoover

1st Place Match
Geno Casuccio (East Fairmont Hs) 8-0, Jr. over Owen Breidegan (Northern Lebanon) 23-2, Fr. (Fall 1:11)
3rd Place Match A.J. Hurt (Western Brown) 7-3, So. over EJ Guy (Keyser) 6-3, Fr. (Fall 2:46)
5th Place Match Jonathan Pauley (Herbert Hoover) 4-8, Fr. over Jordan Dempsey (Herbert Hoover) 8-4, Fr. (Fall 0:51)

113

1st Place – Blake Boyers of East Fairmont Hs
2nd Place – Tyler Harrison of Fairmont Senior High School
3rd Place – Stone Kesner of Keyser
4th Place – Christian Jenkins of Robert C Byrd
5th Place – Grant Oxley of University High School
6th Place – Chandler Lambert of Hurricane High School

1st Place Match Blake Boyers (East Fairmont Hs) 7-1, So. over Tyler Harrison (Fairmont Senior High School) 10-1, Jr. (For.)
3rd Place Match Stone Kesner (Keyser) 4-4, So. over Christian Jenkins (Robert C Byrd) 4-6, Fr. (Fall 3:34)
5th Place Match Grant Oxley (University High School) 4-5, Fr. over Chandler Lambert (Hurricane High School) 2-10, So. (Fall 1:00)

120

1st Place – Matthew Simpson of University High School
2nd Place – Tyler Teel of Herbert Hoover
3rd Place – Bryson Wilkins of Preston
4th Place – Timmy Cargill of University High School
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Kayden Clark of Northern Lebanon
6th Place – Marko Tarley of Fairmont Senior High School

1st Place Match Matthew Simpson (University High School) 9-1, Sr. over Tyler Teel (Herbert Hoover) 10-2, So. (Fall 0:40)
3rd Place Match Bryson Wilkins (Preston) 7-2, Jr. over Timmy Cargill (University High School) 4-4, So. (MD 10-1)
5th Place Match Marko Tarley (Fairmont Senior High School) 9-4, So. over Kayden Clark (Northern Lebanon) 23-5, Fr. (DFF)

126

1st Place – Jake Staud of University High School
2nd Place – Brandon Breidegan of Northern Lebanon
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Mikey Jones of Fairmont Senior High School
4th Place – Chance Rundle of East Fairmont Hs
5th Place – Ezra Marlow of Western Brown
6th Place – Preston Peck of South Harrison

1st Place Match Jake Staud (University High School) 7-0, Jr. over Brandon Breidegan (Northern Lebanon)
45-13, Jr. (MD 12-1)
3rd Place Match Mikey Jones (Fairmont Senior High School) 12-1, Fr. over Chance Rundle (East Fairmont Hs) 4-1, Jr. (DFF)
5th Place Match Ezra Marlow (Western Brown) 7-3, Jr. over Preston Peck (South Harrison) 9-4, Jr. (Dec 6-4)

132

1st Place – Lane Flint of East Fairmont Hs
2nd Place – Jacob Simpson of University High School
3rd Place – Colin Leonard of Northern Lebanon
4th Place – Gage Daugherty of Western Brown
5th Place – Joseph Fracasso of Keyser
6th Place – Wyatt Baldwin of Herbert Hoover

1st Place Match Lane Flint (East Fairmont Hs) 9-0, Sr. over Jacob Simpson (University High School) 7-1, Sr. (Dec 6-0)
3rd Place Match Colin Leonard (Northern Lebanon) 53-9, Sr. over Gage Daugherty (Western Brown) 8-4, Jr. (OTHR1)
5th Place Match Joseph Fracasso (Keyser) 8-2, So. over Wyatt Baldwin (Herbert Hoover) 8-6, Fr. (For.)

138

1st Place – Tanner Donathan of Western Brown
2nd Place – Brise Bennett of University High School
3rd Place – Zach Hogsed of South Harrison
4th Place – Treven Taylor of Hurricane High School
5th Place – Cooper Gill of Northern Lebanon
6th Place – Tanner Hoskinson of Fairmont Senior High School

1st Place Match Tanner Donathan (Western Brown) 9-2, Sr. over Brise Bennett (University High School) 6-2, Sr. (Dec 2-1)
3rd Place Match Zach Hogsed (South Harrison) 11-2, Jr. over Treven Taylor (Hurricane High School) 11-6, Jr. (For.)
5th Place Match Cooper Gill (Northern Lebanon) 23-4, Fr. over Tanner Hoskinson (Fairmont Senior High School) 10-4, Jr. (For.)

145

1st Place – Aidan Gibson of Bridgeport
2nd Place – Kai Whitman of Northern Lebanon
3rd Place – Angelo Manzo of Fairmont Senior High School
4th Place – Griffen Leombruno of Morgantown
5th Place – Dominick Postlewait of East Fairmont Hs
6th Place – Joey Gidley of University High School

1st Place Match Aidan Gibson (Bridgeport) 4-0, Jr. over Kai Whitman (Northern Lebanon) 14-5, Jr. (Fall 3:36)
3rd Place Match Angelo Manzo (Fairmont Senior High School) 10-3, So. over Griffen Leombruno (Morgantown) 8-5, Jr. (For.)
5th Place Match Dominick Postlewait (East Fairmont Hs) 4-4, Jr. over Joey Gidley (University High School) 4-4, Jr. (Inj. 0:00)

152

1st Place – Dimarrian Thomas of East Fairmont Hs
2nd Place – Nicholas Winters of Northern Lebanon
3rd Place – Makia Payne of Robert C Byrd
4th Place – Tyler Mason of Keyser
5th Place – Hunter Bishop of Preston
6th Place – Meryl Jones of Hurricane High School

1st Place Match Dimarrian Thomas (East Fairmont Hs) 8-1, Sr. over Nicholas Winters (Northern Lebanon) 29-16, Jr. (Dec 12-7)
3rd Place Match Makia Payne (Robert C Byrd) 4-1, So. over Tyler Mason (Keyser) 8-3, Sr. (For.)
5th Place Match Hunter Bishop (Preston) 8-2, Sr. over Meryl Jones (Hurricane High School) 8-5, Jr. (For.)

160

1st Place – Austin Gibson of Bridgeport
2nd Place – Ethan Walmer of Northern Lebanon
3rd Place – Braeden Pauley of University High School
4th Place – Grant Postlethwait of East Fairmont Hs
5th Place – Zion Powell of Keyser
6th Place – Jaecob Fields of Preston

1st Place Match Austin Gibson (Bridgeport) 4-0, Sr. over Ethan Walmer (Northern Lebanon) 15-4, Jr. (MD 12-2)
3rd Place Match Braeden Pauley (University High School) 7-1, Sr. over Grant Postlethwait (East Fairmont Hs) 8-2, Sr. (Dec 7-0)
5th Place Match Zion Powell (Keyser) 5-5, So. over Jaecob Fields (Preston) 4-6, Sr. (Fall 2:45)

170

1st Place – Ethan Herb of Northern Lebanon
2nd Place – Dylan Mosher of Western Brown
3rd Place – Ben Kee of Herbert Hoover
4th Place – Josh Wojciechowicz of Bridgeport
5th Place – Trey Hissam of East Fairmont Hs
6th Place – Gaven Hogsed of South Harrison

1st Place Match Ethan Herb (Northern Lebanon) 38-14, Sr. over Dylan Mosher (Western Brown) 6-5, Sr. (Dec 5-2)
3rd Place Match Ben Kee (Herbert Hoover) 11-1, Jr. over Josh Wojciechowicz (Bridgeport) 4-2, Jr. (For.)
5th Place Match Trey Hissam (East Fairmont Hs) 6-5, Sr. over Gaven Hogsed (South Harrison) 7-5, Jr. (Fall 2:25)

182

1st Place – Nathan Kotsko of East Fairmont Hs
2nd Place – Seth Ebersole of Northern Lebanon
3rd Place – Tristin Fox of Keyser
4th Place – Zach Paxton of Herbert Hoover
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Sean Murray of University High School
6th Place – Nick Grayam of Herbert Hoover
1st Place Match Nathan Kotsko (East Fairmont Hs) 7-2, Sr. over Seth Ebersole (Northern Lebanon) 6-1, Sr. (Fall 3:18)
3rd Place Match Tristin Fox (Keyser) 9-1, Jr. over Zach Paxton (Herbert Hoover) 4-2, So. (Fall 5:59)
5th Place Match Nick Grayam (Herbert Hoover) 7-5, So. over Sean Murray (University High School) 8-4, Jr. (DFF)

195

1st Place – Elias Stamm of South Harrison
2nd Place – Jake Schuler of Western Brown
3rd Place – Josh Sanders of University High School
4th Place – Levi Arms of Northern Lebanon
5th Place – Jacob Gregg of Preston
6th Place – Mason Atkinson of Herbert Hoover

1st Place Match Elias Stamm (South Harrison) 11-0, Sr. over Jake Schuler (Western Brown) 6-4, Sr. (Dec 8-3)
3rd Place Match Josh Sanders (University High School) 6-1, Jr. over Levi Arms (Northern Lebanon) 4-2, Jr. (For.)
5th Place Match Jacob Gregg (Preston) 3-6, Jr. over Mason Atkinson (Herbert Hoover) 11-3, Fr. (For.)

220

1st Place – Kavaughn Summers of Bridgeport
2nd Place – Zach Spencer of Herbert Hoover
3rd Place – Rhett Heston of Fairmont Senior High School
4th Place – Gary Powell of Western Brown
5th Place – Seth Pumphrey of South Harrison
6th Place – Larson Stichler of Northern Lebanon

1st Place Match Kavaughn Summers (Bridgeport) 4-0, Sr. over Zach Spencer (Herbert Hoover) 10-2, Sr. (Fall 4:23)
3rd Place Match Rhett Heston (Fairmont Senior High School) 7-1, Sr. over Gary Powell (Western Brown) 8-4, So. (MD 11-2)
5th Place Match Seth Pumphrey (South Harrison) 5-3, Sr. over Larson Stichler (Northern Lebanon) 3-3, Sr. (For.)

285

1st Place – Derek Rymer of Western Brown
2nd Place – Nicholas Goodyear of Northern Lebanon
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Jimmy Ratliff of Keyser
4th Place – Damion Saunders of Hurricane High School
5th Place – Aidan Green of Fairmont Senior High School
6th Place – Iain Campbell of Fairmont Senior High School

1st Place Match Derek Rymer (Western Brown) 8-3, Sr. over Nicholas Goodyear (Northern Lebanon) 3-1, Sr. (Dec 13-8)
3rd Place Match Damion Saunders (Hurricane High School) 7-4, Sr. over Jimmy Ratliff (Keyser) 7-3, Sr. (DFF)
5th Place Match Aidan Green (Fairmont Senior High School) 2-2, So. over Iain Campbell (Fairmont Senior High School) 4-5, So. (Dec 2-0)